ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հեղինակած օրենքի նախագծով առաջարկվում է երկարացնել ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը:
Ազգային ժողովի մայիսի 25-ի նիստում նախագծի քննարկման ժամանակ պատգամավորների կողմից եղել են տարբեր առաջարկներ ժամկետի երկարացման վերաբերյալ: Հնչել է առաջարկ քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը դարձնել մինչեւ 18 ամիս` առանց երկարացման իրավունքի: Պատգամավորները բարձրաձայնել են նաեւ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունավետության հարցը` մատնանշելով, որ երբեմն լինում են հարցեր, որոնց քննությունը սահմանափակված է, եւ քննիչ հանձնաժողովը չի կարողանում լիարժեք գործել:
Հիշեցնենք, որ գործող իրավակարգավորմամբ քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը մինչեւ 6 ամիս է, որը կարող է մեկ անգամ` հանձնաժողովի առաջարկությամբ եւ Ազգային ժողովի որոշմամբ երկարաձգվել մինչեւ 6 ամսով: Այս կարգավորումը, ըստ Սերգեյ Բագրատյանի, խնդրահարույց է:
«2018-2021 թթ. ԱԺ-ում ձեւավորվել է 11 քննիչ հանձնաժողով, որից 5-ի ժամկետը երկարացվել է: Բոլոր հանձնաժողովներն էլ ժամկետը երկարացնելու խնդիր են ունեցել, սա ապացուցում է, որ այդ ժամկետը բավարար չէ կարեւորագույն խնդիրների լուծման համար»,- ասել է պատգամավորը:
Հեղինակն առաջարկում է փոփոխություն կատարել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 7-րդ մասում` առաջին «վեց ամիս» բառերը փոխարինելով «մեկ տարի» բառերով:
Պատգամավորի խոսքով` օրինագծի ընդունումը միտված է խորհրդարանական այս գործիքի լիարժեք գործարկմանը, հանձնաժողովի կողմից կայացվող որոշումների դերի եւ արդյունավետության բարձրացմանը: Այսպիսով, առաջարկվում է հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը դարձնել 1 տարի, որը կարող է երկարաձգվել մինչեւ 6 ամսով:
Հարակից զեկուցմամբ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Արփինե Դավոյանը: Պատգամավորը հորդորել է ընդունել օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ, ապա առաջարկությունների արդյունքում հասկանալ ավելի ամբողջական լուծումներ գտնելու մեխանիզմները:
Կառավարությունն օրենքի նախագծին տվել է դրական եզրակացություն:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, «Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
Պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունել են հերթական նիստերի ընթացքում քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները:

Согласно законопроекту в авторстве депутата фракции "Гражданский договор" С.Багратяна, предлагается продлить срок полномочий парламентской Следственной комиссии (СК).
25 мая   в ходе обсуждения проекта на заседании НС депутаты внесли различные предложения по продлению срока. Было предложено увеличить срок полномочий СК до 18 месяцев без права пролонгации. Депутаты также подняли вопрос об эффективности работы СК, указав, что иногда возникают проблемы, расследование которых ограничено в сроках, и комиссия не имеет возможности полноценно действовать.
В соответствии с действующим правовым регулированием срок полномочий СК по расследованию составляет до 6 месяцев, который может быть продлен до 6 месяцев один раз по предложению комиссии и решению НС. По Багратяну, это урегулирование проблематично.
“В 2018-2021 гг. в НС было сформировано 11 СК, срок работы пяти из них пролонгирован. У всех комиссий была проблема с продлением срока, что свидетельствует о недостаточности этого срока для решения важнейших вопросов", - заметил депутат.
Автор предлагает внести дополнение в ч.7 ст.20 Конституционного закона “Регламент НС”, заменив слова “шесть месяцев” на “один год”.
По словам депутата, принятие законопроекта направлено на полноценное применение этого парламентского инструмента, повышение роли и эффективности принимаемых СК решений. Так, предлагается продлить срок полномочий комиссии до 1 года, с возможностью его пролонгирования до 6 месяцев.
А.Давоян в содокладе представила положительное заключение профильной комиссии и призвала принять законопроект в первом чтении, а затем по внесенным предложениям разобраться в механизмах поиска более цельных решений.
Правительство представило по законопроекту положительное заключение.
Парламент обсудил во втором чтении предложенный правительством пакет проектов о внесении поправок в законы “О государственной границе", Гражданский кодекс РА, Кодекс РА о недрах.